مَهان

وبلاگ بنیامین نوری

آمریکایی


منتشر شده در شماره 113 مجله داستان همشهری :

معرفی

داستان درباره بچّه محل هایی است که یکی از انها به نام "اِسی" یک ماشین آمریکایی قدیمی دارد و همین ماشین قدیمی وسیله گردش و تفریح آنها است.

بچّه محل هایی که به قول راوی، همشان یک دست ندار اند.

بچّه محل هایی که حاضر بودند یک ساعت ماشینی قدیمی را هل دهند تا شاید بتوانند چند دقیقه دلنشین برای خودشان بیافرینند.

و اِسی ای که وقتی ماشینش روشن می شود یک عینک دودی شکسته بر چشم می گذارد و به تک دلخوشیش می نازد.


روزها می گذرد و اسی داستان ما دستش تنگ می شود به طوری که راوی می گوید:

سیگارش را از باباغفور و هوشی قرض می گرفت.

اسی دیگر اسی نبود؛ گاهی پیاده تا شهر می رفت و برمی گشت.

روزی از بچّه ها می خواهد که مثل همیشه کمکی در حق آمریکایی بکنند تا روشن شود، بچّه ها بعد از یکبار تلاش و امتحان کردن، موفق می شوند که جانی به آمریکایی دهند ولی اِسی بدون اینکه بچّه ها را سوار کند، گازش را می گیرد و آنها را می گذارد به امان الله.

فردا آن روز درباره خانم دکتری می گوید که دیروز در میان راه، هنگامی که ماشینش بنزین تمام کرده بوده، به کمکش رفته و او  را تا خانه اش رسانده؛ خانم دکتر شهری هم بعد از تشکّر از او خواسته برایش شوفری کند و راننده اش باشد.

روز بعد او پیشنهاد خانم دکتر را می پذیرد و هنگامی که از شهر بازمی گردد یک ماشین مدل بالا را در مقابل آمریکایی می گذارد و با عینک جدید و نشکسته اش پیاده می شود تا هم از بچّه محل ها خداحافظی کند و هم وسایلش را جمع کند.

او می رود و دیگر سراغ آمریکایی ای را نمی گیرد که اگر نبود و جلوی خانم دکتر آبروداری نمی کرد، الان اِسی شوفر باکلاس یک خانم شهری نبود! آمریکایی هم یک گوشه به انتظار می نشیند تا شاید روزی اِسی برگردد امّا به قول عیسی شریعتی، اگر نیاید هم مهم نیست. آه آمریکایی اِسی را می گیرد.


برای دریافت داستان، ابتدا اپیکیشن داستان همشهری را از لینک زیر نصب کنید، تا بتوانید از طریق آن آمریکایی را بخوانید.

شما در این اپیکیشن می توانید هر ماه دو داستان کوتاه را به صورت رایگان دریافت کنید.

دریافت اپیکیشناینستاگرام نویسنده


ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

داستان کوتاه

دو هزار تومان ناقابل

چهارشنبه شب بود، مدام در رخت خواب تکان می خوردم یا بالشتم را عوض می کردم ولی اصلاً خوابم نمی برد؛ دلیلش را هم نمی دانستم، صبرکنید می دانستم امّا طوری برای خودم وانمود می کردم که نمی دانم! به خاطر همان دو هزار تومانی است که امروز صبح بعد کلاس ریاضی برروی زمین حیاط مدرسه دیدم، آن را برداشتم، یک کیک و آبمیوه خریدم و خوردم.

متن کامل داستان

بنیامین نوری در شبکه های اجتماعی