مَهان

وبلاگ بنیامین نوری

آیا تحلیل کاریکاتور نیاز به آموزش دارد ؟.

اصلاً هنر کاریکاتور چیست؟

بازنمایی اغراق‌آمیز رفتار یا ویژگی‌های اشخاص به منظور مضحک جلوه دادن آن، تعریفی است که از کاریکاتور در دایرة‌المعارف هنر ارائه شده است.


مدتی پیش در فضای اینترنت با مطلبی رو به رو شدم تحت عنوان «آموزش تحلیل کاریکاتور»، در صورتی که عقیده من اینگونه بود: تحلیل کاریکاتور نیاز به آموزش ندارد زیرا کاریکاتور باید به شکل عوّام فهم باشد و مردم عادی توانایی درک آنرا داشته باشند.

این سوال را با چند کاریکاتوریست مطرح کردم و پاسخ خود را گرفتم؛ علل این مطلب ها درباره آموزش تحلیل کاریکاتور به شرح زیر است:

1. نداشتن پس زمینه: برای مثال شما فکر کنید در یک کاریکاتور فردی نشان داده شده که جلوی یک میکروفن است با دماغی دراز ...

هدف کاریکاتور دروغگو نشان دادن این فرد است امّا کسی که کارتون پینوکیو را ندیده است و پس زمینه ای ندارد ارتباطی با کاریکاتور پیدا نمی کند.


2. جلوگیری از درک اشتباه: فرض کنید کاریکاتوری را ببینید که در آن ورزشگاهی وجود دارد و تماشاچیان این ورزشگاه گوسفند هستند و در زمین بازی گوسفندی توسط قصاب کشته می شود؛ حال درک اشتباه : هر کسی به ورزشگاه می رود گوسفند است.

درک صحیح و موردنظر کاریکاتوریست: شما شاهد کشتن اعضای خانوادگی، میهنی، ملی و .. خود هستید و به جای جلوگیری به تشویق پرداخته اید.

یا در کاریکاتور زیر؛ درک غلط: هر کس به مسافرت برود مرده است.

درک صحیح و موردنظر کاریکاتوریست: اشاره به هواپیمایی که به اشتباه زده شده و افراد بی گناه مسافر.

3. درک ضعیف بصری: متاسفانه مردم ما از نظر بصری کمی ضعیف هستند و همین باعث می شود که درکی از یک کاریکاتور نداشته باشند یا به جزئیات آن توجه نکنند. در این زمینه ها آموزش خیلی ضروری و لازم است.

بنابراین سعی کنیم از امروز به آموزش بررسی کاریکاتور بپردازیم و از کاریکاتور ها به سادگی رد نشویم که گاهی یک صفحه کاریکاتور ده صفحه حرف و سخن در خود داراست .


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

داستان کوتاه

دو هزار تومان ناقابل

چهارشنبه شب بود، مدام در رخت خواب تکان می خوردم یا بالشتم را عوض می کردم ولی اصلاً خوابم نمی برد؛ دلیلش را هم نمی دانستم، صبرکنید می دانستم امّا طوری برای خودم وانمود می کردم که نمی دانم! به خاطر همان دو هزار تومانی است که امروز صبح بعد کلاس ریاضی برروی زمین حیاط مدرسه دیدم، آن را برداشتم، یک کیک و آبمیوه خریدم و خوردم.

متن کامل داستان

بنیامین نوری در شبکه های اجتماعی