مَهان

وبلاگ بنیامین نوری

سرخوش


استثنائاً اول داستان را بخوانید تا بعد نگاه کوتاهی به آن بیندازیم.

سرخوش

آنتوان چخوف

مترجم: لاله ممنون

ناشر: کانون فرهنگی چوک

ساعت دوازده شب بود. "دیمیتری کولداروف" با صورتی برافروخته و موهایی ژولیده وارد آپارتمان والدینش شد و با عجله به همه اتاق ها سرک کشید. پدر و مادرش تازه به رختخواب رفته بودند.خواهرش در تختخواب مشغول خواندن صفحه آخر رمانش بود وبرادرهایش که شاگرد مدرسه ای بودند خواب بودند.

مادر و پدرش با حالتی متعجب فریاد زدند: "کجا بودی؟ .. چه اتفاقی برات افتاده؟"

" نپرسید. اصلا توقعش را نداشتم.نه انتظارش را نداشتم.واقعا غیر ممکنه."

میتیا می خندید و در حالیکه از خوشحالی قادر نبود روی دو پایش بایستد در صندلی راحتی فرو رفت.

"نمی تونید تصورش را بکنید. غیر ممکنه."

خواهرمیتیا از رختخواب بیرون پرید و در حالیکه پتو را دور خودش پیچیده بود به سمت برادرش آمد.

"موضوع چیه ؟ چت شده ؟"

"به خاطر اینکه خیلی خوشحالم مامان، میدونی ؟ دیگه همه روسیه منو می شناسند..همه روسیه... تا الان فقط شماها می دونستید کارمند مسئول ثبت نامی به نام "دمیتری کولداروف" وجود داره اما الان همه روسیه اون را می شناسند مامان، اوه خدای من !"

میتیا سپس از جای خود پرید ، از این سر اتاق به آن سر اتاق بالا و پایین رفت و دوباره بر گشت و سر جای خودش نشست.

" چرا ؟ مگه چی شده؟ درست برامون تعریف کن"

" شماها مثل گوسفند زندگی می کنید، نه روزنامه ها رو می خونید ، نه توجهی به چیزهایی که چاپ می شه دارید، و چیزهای خیلی جالب توجهی در این روزنامه ها و مجلات هست. وقتی اتفاقی می افته روزنامه ها همه می نویسند ، چیزی مخفی نمی مونه، وای چقدر خوشحالم، ای خدا، فقط آدمهای معروف و مهم هستند که اسمشون توی روزنامه ها میاد و حالا اونها رفتند و اسم من رو چاپ کردند."

" منظورت چیه؟ کجا؟ "

پدر رنگش را باخته بود. مادر رو به تصویر پدر مقدس کرد و صلیبی بر سینه اش کشید، بچه مدرسه ای ها از توی جایشان پریده بودند بیرون و با همان لباس خواب کوتاهشان به سمت برادرشان می آمدند.

"بله مامان اسم من چاپ شده. حالا همه روسیه منو می شناسند.این روزنامه رو برای یادگاری نگه دار مامان، بعضی وقتا نگاهی بهش میندازیم... بیا نگاه کن.."

میتیا روزنامه تا شده را از جیبش در آورد ، آنرا دست پدرش داد و با انگشت به قسمت متنی که دورش با خودکار آبی خط کشیده شده بود اشاره کرد.

"اینو بخون"

پدر عینکش را از جیبش در آورد.

" بخونش دیگه"

مادردوباره رو به تصویر پدر مقدس کرد و صلیبی بر سینه اش کشید. پدر سینه اش را صاف کرد و شروع به خواندن کرد: "در ساعت یازده شب بیست و نه دسامبر یک کارمند مسئول ثبت نام به نام دیمیتری کولداروف..."

" می بینی؟ می بینی؟"

" یک کارمند مسئول ثبت نام به نام "دیمیتری کولداروف " در حالیکه به شدت مست بود از یک بار مشروب فروشی در "کوزیهینک" واقع در"برونایا" بیرون آمد...."

" من و "سیمون پتروویچ" رو منظورشه، همه رو کامل توضیح داده، ادامه بده، گوش بدید.."

"..در حالیکه به شدت مست بود تلو تلو خوران زیر اسب یک کالسکه چی روستایی به نام "ایوان دروتف" از اهالی "دوریکینو" در منطقه "یوهونوفسکی" افتاد. اسب که به شدت وحشت کرده بود کولداروف را لگد کرد و چرخ های کالسکه روی او کشیده شد، در حالیکه داخل کالسکه یک تاجر مکزیکی به نام "استفان لوکوف" نیز بود که در کنار خیابان نقش بر زمین شد و چند باربر به کمک او شتافتند."

کولداروف در حالت نیمه هشیار به ایستگاه پلیس منتقل شد و در آنجا مورد بازرسی پزشک قرار گرفت و سپس پس سر جانانه ای دریافت کرد. "

" این حاشیه بود بابا ، ادامه بده بقیه رو بخون"

"و سپس پس سر جانانه ای دریافت کرد در حالیکه سرش را به شکلی نه چندان جدی به عقب برگرداند. گزارش به موقع حاکی از آن است که فرد زخمی شده توسط مداوای پزشکی قرار گرفت.."می گویند چخوف پزشکی بوده که به داستان نویسی روی آورده است، به نظر شما چرا برخی پزشک ها به داستان نویسی روی می آورند؟ بله چون با افراد ارتباط مستقیم دارند، بنابراین می توانند از داستان های زندگی آنها آگاهی یابند، سپس با کمک کمی تخیّل یک داستان بیافرینند.

چخوف هم از این فرصت نهایت استفاده را کرده و داستان های کوتاه و زیبایی را خلق کرده است. در این داستان چقدر جالب اوضاع و احوالات جامعه نمایانگر می شود. مردی سرخوش است به خاطر چی؟ به خاطر اینکه هنگامی که مست بوده زیر گاری یک تاجر رفته و اسمش را در روزنامه نوشته اند، در صورتی که تاجر تحت مداوای پزشک قرار گرفته و آن مرد سرخوش از پلیس پس گردنی جانانه ای دریافت کرده است! با این حال این مرد سرخوش است و این سرخوش بودن و نادیده گرفتن خیلی از حقایق جامعه را بیان می کند و شیوه روایت این حقایق توسط چخوف بسیار ستودنی است. اینکه تاجر سریع توسط پزشک مداوا می شود ولی مرد دیگر خیر، یکی از این حقایق تلخ می باشد.


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

داستان کوتاه

دو هزار تومان ناقابل

چهارشنبه شب بود، مدام در رخت خواب تکان می خوردم یا بالشتم را عوض می کردم ولی اصلاً خوابم نمی برد؛ دلیلش را هم نمی دانستم، صبرکنید می دانستم امّا طوری برای خودم وانمود می کردم که نمی دانم! به خاطر همان دو هزار تومانی است که امروز صبح بعد کلاس ریاضی برروی زمین حیاط مدرسه دیدم، آن را برداشتم، یک کیک و آبمیوه خریدم و خوردم.

متن کامل داستان

بنیامین نوری در شبکه های اجتماعی