مَهان

وبلاگ بنیامین نوری

مروری بر شمارۀ شانزدهم مجلۀ سه نقطه

خرید مجله به صورت الکترونیکی (طاقچه)

خرید مجله به صورت چاپی (نیوار)

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت بر سه مطلب برگزیده از دیدگاه من در مجلۀ سه نقطه که در زمینۀ طنز، می توان گفت در ایران بی رقیب است و جای گل آقا را گرفته است.

 

1

پسر آقای گودرزی | سید محمد صاحبی | خار گلستان

این مطلب برگرفته از کتاب خار گلستان است که توسط انتشارات کتاب قاف منتشر شده است. کتاب های انتشارات کتاب قاف دو دسته اند:

1. آنهایی که مانند آب خوردن پیدا می شوند

2. کتاب هایی که با نذر و دعا و گشتن در شهر کتابها ناگهان سر و کله شان پیدا می شود

متاسفانه کتاب خار گلستان در دستۀ دوم قرار دارد و به راحتی پیدا نمی شود. خودم به شخصه خیلی دوست داشتم این کتاب را پیدا کنم و مطلبی دربارۀ آن بنویسم ولی بخت با من فعلاً یار نبوده!

در خصوص کتاب فقط این را می توانم بگویم که شامل هفت حکایت است و پسر آقای گودرزی حکایت هفتم است. نویسنده دربارۀ کتاب گفته:

حکیم نمکسود مالحی که به سعدی حسادت بسیاری می کرد، همزمان با تالیف کتاب گلستان توسط سعدی، به نگارش حکایاتی دست زد که در واقع شکل تکمیل شدۀ حکایات سعدی بود. امّا این کتاب با عنوان خار گلستان به شکلی غیرباور در تاریخ گم شد و چندی پیش به شکلی غیرباورتر پیدا شد و به دست سید محمد طالبی رسید.

و می رسیم به پسر آقای گودرزی:

این مطلب دربارۀ پیرمردی است که می خواهد با یک زن جوان ازدواج کند و همان موقع زنی در برابرش سبز می شود و می گوید دوست دارد با او ازدواج کند! و ...

بهترین ویژگی این مطلب، توجه به طنز و خنداندن است. بعضی ها چنان در مسیر پر پیچ و تاب طنز گم می شوند که یادشان می رود طنز برای خنداندن مخاطب هم هست! نکته ای که سید محمد صاحبی کاملاً می دانسته و با شوخی های کوچک و زیبا این را نشان می دهد:

پیر دختر را گفت:«خب؟»

دختر پیر را گفت:«قاشق بزن تو رب.»

پیر دختر را گفت:«چی؟»

دختر پیر را گفت:«پیچ پیچی، سیم پیچی، لئورنالدو داوینچی.»

پیر دختر را گفت:«اینها چیست می گویی؟»

دختر پیر را گفت:«با این آی کیو جوان هم اگر بودی کسی به تو پا نمی داد، منظورم این است که بیا و مرا بگیر.»

2

میان عشق و مرگ | مهدی مذهبی | بر تپه های تاریخ

در این مطلب هم حکایت چند هنرمند آورده شده که بر اثر عاشقی کرونا گرفتند و مردند.

این ها به ما نگفتند و از ما پنهان کردند امّا آنها چرا در این باره سکوت کردند.

بر اساس عقیدۀ مهدی مذهبی، واقعیت این است که چند ماهی بیشتر از شیوع کووید 19 نمی گذرد امّا حقیقت آن است که ویروس کرونا، مثل بسیاری از ویروس های دیگر ریشه در گذشته های دور دارد.

هنرمندانی که بر اثر عشق کرونا گرفته اند:

پرویز فنی زاده

داریوش رفیعی

حسین پناهی

رهی معیری

سهراب سپهری

3

قبول باشه بانو | مجید خسرو انجم | راهنمای بدون ترتیب شوآف در اینستاگرام

پرندۀ این شماره از سه نقطه شوآف بود که مطالبش بسیار عالی و جذاب نوشته و برگزیده شده بودند، این مطلب که مجید خسرو انجم نوشته، به شما آموزش داده می شود برای اینکه شوآف حرفه ای در اینستاگرام داشته باشید باید چه کنید. چند مورد از راهنمایی ها را برایتان می نویسم:

 • با شعر ایرج میرزا شوآف نکنید.
 • در لفافه شوآف کنید. مثلاً به جای اینکه بگویید:«ازدواج کردم، جیغ، دست، هورا.» بگویید:«امروز خیلی گرمهو بهتره حلقۀ ازدواجم رو دربیارم تا کمی خنک بشم.»
 • با حیوان خونگی تان شوآف کنید. نکته: سوسک حیوان خونگی محسوب نمی شود.

 

 • لینک دانلودش رو می ذارید ؟

  پاسخ:
  سلام
  ممنون بابت یادآوری.
  لینک خرید به صورت چاپی و الکترونیکی در مطلب قرار داده شد.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

داستان کوتاه

دو هزار تومان ناقابل

چهارشنبه شب بود، مدام در رخت خواب تکان می خوردم یا بالشتم را عوض می کردم ولی اصلاً خوابم نمی برد؛ دلیلش را هم نمی دانستم، صبرکنید می دانستم امّا طوری برای خودم وانمود می کردم که نمی دانم! به خاطر همان دو هزار تومانی است که امروز صبح بعد کلاس ریاضی برروی زمین حیاط مدرسه دیدم، آن را برداشتم، یک کیک و آبمیوه خریدم و خوردم.

متن کامل داستان

بنیامین نوری در شبکه های اجتماعی