مَهان

وبلاگ بنیامین نوری

مسیح آن بالا میان دو تکه ابر


منتشر شده در مجله داستان همشهری، شماره 95 :

معرفی

داستان مسیح آن بالا میان دو تکه ابر از آن دست داستان هایی است که پس از خواندن چند خط متوجّه شیوه بیان می شوید. شما حرف های یک جوان با امام رضا (ع) را می شنوید که از دل این حرف ها، داستان نمود پیدا می کند:


ببخشید آقا می خواهم پایم را دراز کنم. بی ادبی نباشد، خسته ام ... خسته.

...

می خواهم همین جا تکیه بدهم به ستون گوهرشاد و به ضریح شما چشم بدوزم. ببخشید اگر لباس هایم خاکی است. این خون های دلمه بسته روی لباس هایم را هم ببخشید. خون شهید است.


این جوان روایت می کند که دوستی مسیحی به نام استپان داشته که با در یک محلّه و مدرسه بودند و همیشه یک قدم از او بالاتر و بهتر بوده، در محلّه همه استپان را بیشتر دوست داشتند، همین کم و بیش باعث حسودی راوی داستان می شود، مخصوصاً اگر پای عشق هم در میان باشد:


حتّی وقتی آش نذری می آورد و می بردیم در خانه زهرا، باز هم همینطور خودش را لوس می کرد. همان وقت من نگاه کردم و دلم غنج رفت و زهرا هم کاسه آش نذری را از دستم گرفت و لبخند زد. باد چادر گلدارش را عقب برد و طره ای از موهای طلاییش در باد رقصید. ولی زهرا برای من نخندیده بود.

توی محل همه برای استپان سر و دست می شکستند.


آن ها با هم به جبهه می روند ولی فقط استپان شهید می شود، چون شخصیت اوّل داستان در جرئت هم یک پله از او پایین تر بوده، بنابراین زنده باز می گردد و حالا باید خبر شهادت را به دست پدر و مادر استپان و از همه مهمتر، زهرا هم برساند و این کار چندان آسانی نیست:


آه خدا، آقا نمی دانم چکار باید بکنم؟ چطور به پدرش بگویم؟ بروم جلوی دکان و نجاری اش و وقتی دارد تکه چوبی را خرت خرت می کند، تکیه بدهم به لته در و بگویم:«سلام این را می شود از من بگیرید؟»

و صلیبش را با آن پلاک کد خورده تحویلش بدهم؟ چطور توی صورت مادرش نگاه کنم؟

...

وای خدا، جواب زهرا را چه بدهم؟ چطور توی صورتش نگاه کنم و بگویم استپان را جا گذاشته ام و آمدم؟


برای دانستن علّـت نام داستان، لطفاً داستان را از طریق اپیکیشن داستان همشهری بخوانید

لینک دریافت اپیکیشن

شما می توانید هر 15 روز دو داستان رایگان از اپیکیشن دریافت کنید  • سلام
    من روایت رو خوندم.
    جالب بود ، مرسی که لینک هم گذاشتین
    پاسخ:
    خواهش می کنم. ممنون از شما.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

داستان کوتاه

دو هزار تومان ناقابل

چهارشنبه شب بود، مدام در رخت خواب تکان می خوردم یا بالشتم را عوض می کردم ولی اصلاً خوابم نمی برد؛ دلیلش را هم نمی دانستم، صبرکنید می دانستم امّا طوری برای خودم وانمود می کردم که نمی دانم! به خاطر همان دو هزار تومانی است که امروز صبح بعد کلاس ریاضی برروی زمین حیاط مدرسه دیدم، آن را برداشتم، یک کیک و آبمیوه خریدم و خوردم.

متن کامل داستان

بنیامین نوری در شبکه های اجتماعی