مَهان

وبلاگ بنیامین نوری

همۀ ما خودخواه هستیم!


توماس هابز یکی از فیلسوفان سیسی انگلیس بود و معتقد بود همۀ ما خودخواه هستیم. اگر نیستیم چرا هنگامی که خانۀ خود را ترک می کنیم، درش را قفل می کنیم؟ شاید در جواب بگویید چون فقط برخی افراد خودخواه هستند، امّا هابز چیز دیگری می گفت، او بیان می کرد که اگر یکی از ما در شرایط دزدی یا مثل آن قرار بگیریم، آن کار را انجام می دهیم، چون همه، بدون شک خودخواهیم!

از نظر او، حاکمیت و قانون باعث می شوند ما دست به کار دزدی نزنیم و خودخواهی خود را کنترل کنیم، یعنی ما بدون قانون دست به دزدی می زنیم.

او نظریۀ قرارداد اجتماعی را مطرح می کند و می گوید باید یک فرد یا مجلس در راس باشد و قانون گذاری کند تا این سری مشکلات پیش نیاید.

درست است که برخی این نظریه را رد و برخی تا حدودی قبول کرده اند ولی این سوال همیشه بحث برانگیز است که آیا ما واقعاً خودخواهیم و خودخواهی ذاتی ماست؟

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

داستان کوتاه

دو هزار تومان ناقابل

چهارشنبه شب بود، مدام در رخت خواب تکان می خوردم یا بالشتم را عوض می کردم ولی اصلاً خوابم نمی برد؛ دلیلش را هم نمی دانستم، صبرکنید می دانستم امّا طوری برای خودم وانمود می کردم که نمی دانم! به خاطر همان دو هزار تومانی است که امروز صبح بعد کلاس ریاضی برروی زمین حیاط مدرسه دیدم، آن را برداشتم، یک کیک و آبمیوه خریدم و خوردم.

متن کامل داستان

بنیامین نوری در شبکه های اجتماعی