مَهان

وبلاگ بنیامین نوری

گرگ و من


منتشر شده در مجموعه داستان نیمه تاریک ماه:معرفی

داستان درباره دختری نوزده ساله به نام اختر است که همسر دکتر روستا است. او و همسرش در بهداری روستا زندگی می کنند. به خاطر اهل کتاب بودنش، اهالی روستا به او پیشنهاد می کنند که معلّمی روستا را بپذیرد ولی اینکار را قبول نمی کند. روزی از روز ها گرگی زوزه می کشد و اختر پشت پنجره رفته و محو گرگ می گردد، به شکلی که این کار به کاری روزمرّه برای او تبدیل می شود، یعنی گرگ هر روز پشت پنجره بهداری می آید و اختر به چشمان او خیره می شود. دکتر به خاطر نگرانی هایش تله هایی برای گرگ می گذارد ولی ثمره ندارد، گویا این گرگ نه تنها معمولی نیست، خیلی هم باهوش است به طوری که هر بار از کنار تله رد می شود و در آن گرفتار نمی گردد! اختر هم برای رهایی از این افکار، معلّم نقّاشی روستا می شود ولی هر چه می کشد گرگی است که شبیه سگ گله است! در آخر دکتر تصمیم می گیرد همسرش را به شهر ببرد ولی ماشین اواسط راه خراب می شود و گرگ هم کنار ماشین حاضر می شود، اختر از ماشین پیاده شده و همراه گرگ ناپدید می گردد.


بررسی

برای فهمیدن داستان، شما نیاز دارید با برخی مفاهیم روان شناسی آشنا باشید؛

از نظر فروید، ذهن انسان سه بخش است:

1. نهاد: بخش غیرمعقول، غریزی و ناخودآگاه که به دنبال کسب لذّت ها است.

2. من: بخش معقول و شناخته شده.

3. فرامن: بخش باید ها و نباید های اخلاقی که به قضاوت های اخلاقی می پردازد.

(به عقیده فروید، من و فرامن وظیفه محدود کردن لذّت ها یعنی نهاد را بر عهاه دارند)

در این داستان هم هر شخصیتی نماد یکی از این بخش ها است:

1. گرگ/نهاد

2. اختر/من

3. دکتر/فرامن

در این داستان تقابل اختر(من) و گرگ(نهاد) به خوبی نشان داده شده، اختر بر سر دوراهی قرار می گیرد (گرگ/نهاد یا دکتر/فرامن) او ابتدا فرامن را برمی گزیند (معلّم نقّاشی شدن) ولی موفّق نمی شود (همش تصویر گرگ می کشد) البته او سعی می کند که باز هم به سمت فرامن برود (تصویر سگ کشیدن) ولی در آخر تسلیم نهاد می شود.
دریافت داستان گرگ (نوشتاری)

دریافت داستان گرگ (صوتی)برداشته شده از مقاله خوانشی روان کاوانه از داستان کوتاه گرگ نوشته هوشنگ گلشیری

پدیدآوردندگان:

معراج کاظمی

دکتر ناصر ملکی

بهمن فلاح
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

داستان کوتاه

دو هزار تومان ناقابل

چهارشنبه شب بود، مدام در رخت خواب تکان می خوردم یا بالشتم را عوض می کردم ولی اصلاً خوابم نمی برد؛ دلیلش را هم نمی دانستم، صبرکنید می دانستم امّا طوری برای خودم وانمود می کردم که نمی دانم! به خاطر همان دو هزار تومانی است که امروز صبح بعد کلاس ریاضی برروی زمین حیاط مدرسه دیدم، آن را برداشتم، یک کیک و آبمیوه خریدم و خوردم.

متن کامل داستان

بنیامین نوری در شبکه های اجتماعی